top of page
  • Writer's pictureStaff Writers

ECMA announces full list of 2024 Music and Industry award winners


The East Coast Music Association has announced the list of 2024 East Coast Music Award winners.


The East Pointers led with three ECMA wins followed by Jenn Grant, Morgan Toney, and Tim Baker with two wins each.


Some awards were handed out Thursday and Saturday with the remaining Awards presented Sunday at the East Coast Music Awards Part II.

The full list of 2024 ECMA winners are as follows:

MUSIC AWARDS:

AFRICAN CANADIAN ARTIST OF THE YEAR / ARTISTE AFRO-CANADIENNE OU AFRO-CANADIEN DE L’ANNÉE

presented by the African Nova Scotia Music Association (ANSMA)

Maggie Andrew


ALBUM OF THE YEAR / ALBUM DE L’ANNÉE

presented by Rogers

Neon Dreams - Love Child Baby Dolphin


BLUES RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT BLUES DE L’ANNÉE presented by the East Coast Blues Society

Charlie A’Court - International Roots & Blues Kitchen Party

CHILDREN’S ENTERTAINER OF THE YEAR / ARTISTE JEUNESSE DE L’ANNÉE

presented by YYG Charlottetown Airport

The Swinging Belles

CHORAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT CHORAL DE L’ANNÉE

presented by the Canadian Music Centre & Debut Atlantic

Luminos Ensemble - In the Crystalline Vault of Heaven


CLASSICAL COMPOSER OF THE YEAR / COMPOSITRICE OU COMPOSITEUR CLASSIQUE DE L’ANNÉE

presented by the Canadian Music Centre & Debut Atlantic

Andrew Staniland - Blackwood Sketches

CLASSICAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT CLASSIQUE DE L’ANNÉE

presented by the Canadian Music Centre & Debut Atlantic

Bill Brennan - Kaleidoscope - Music for Mallet Instruments


CONTEMPORARY ROOTS RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT ROOTS CONTEMPORAIN DE L’ANNÉE

presented by DALMAC

The East Pointers - Safe In Sound


COUNTRY RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT COUNTRY DE L’ANNÉE

presented by Nova Scotia Spirit Co.

Jason Benoit - Time Traveller the album


DANCE RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DANCE DE L’ANNÉE

presented by The Buzz

Cloverdale - Up To No Good


ELECTRONIC RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT ÉLECTRONIQUE DE L’ANNÉE

presented by Enterprise Rent-a-Car

Rich Aucoin - Space


FOLK RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT FOLK DE L’ANNÉE

presented by ACTRA Recording Artists Collecting Society

Tim Baker - The Festival


ENREGISTREMENT FRANCOPHONE DE L’ANNÉE / FRANCOPHONE RECORDING OF THE YEAR

presented by l’Alliance nationale de l’industrie musicale

Julie Aubé - Contentement

FUSION RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT MULTI-GENRE DE L’ANNÉE

presented by Delta Hotels by Marriott Prince Edward

Gina Burgess - Anuri


GLOBAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT MONDE DE L’ANNÉE

presented by Rogers

Cuerpos - En Dos Partes

GROUP RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L’ANNÉE - GROUPE

presented by The Government of Prince Edward Island

The East Pointers - Safe In Sound


INDIGENOUS ARTIST OF THE YEAR / ARTISTE AUTOCHTONE DE L’ANNÉE

presented by Abegweit First Nation

Morgan Toney


INSTRUMENTAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT INSTRUMENTAL DE L’ANNÉE

presented by The Gray Group

Flying Pooka! - Flying Pooka! The Ecstasy of Becoming

JAZZ RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT JAZZ DE L’ANNÉE

presented by TD

Paul Tynan - Bicoastal Collective; Chapter 6


LOUD RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT LOUD DE L’ANNÉE

presented by Ocean 100 and Hot 105.5

Orchid’s Curse - The Decay


POP RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT POP DE L’ANNÉE

presented by The Lobster Fishers of Prince Edward Island

The East Pointers - Safe In Sound


R&B/SOUL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT R&B/SOUL DE L’ANNÉE

presented by Atlantic Lottery

KAYO - Trip

RAP/HIP-HOP RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT RAP/HIP-HOP DE L’ANNÉE

presented by the Craft Beer Collective

City Natives - Still Chief’n


RISING STAR RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L’ANNÉE - ÉTOILES DE DEMAIN

presented by Atlantic Music and Merch

The Bombadils - Tell Me I’m Not Dreaming


ROCK RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT ROCK DE L’ANNÉE

presented by the City of Charlottetown

Good Dear Good - Arrival

ROOTS/TRADITIONAL RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT FOLKLORE/TRADITIONNEL DE L’ANNÉE

presented by Canada’s Food Island

Morgan Toney - Resilience


SOLO RECORDING OF THE YEAR / ENREGISTREMENT DE L’ANNÉE - ARTISTE SOLO

presented by Dairy Farmers of Prince Edward Island

Tim Baker - The Festival


SONG OF THE YEAR / CHANSON DE L’ANNÉE

presented by The Government of Prince Edward Island

Jenn Grant - “Judy”


SONGWRITER OF THE YEAR / COMPOSITRICE OU COMPOSITEUR DE L’ANNÉE

presented by SOCAN

Jenn Grant


TD FANS’ CHOICE AWARDS:

FANS’ CHOICE ENTERTAINER OF THE YEAR / ARTISTE DE L’ANNÉE - CHOIX DU PUBLIC

presented by TD

Derina Harvey Band

FANS’ CHOICE VIDEO OF THE YEAR / VIDÉOCLIP DE L’ANNÉE - CHOIX DU PUBLIC

presented by TD

2nd Generation - “Kina’mu” (Director: Matthew Ingraham)


INDUSTRY AWARDS:

ARTIST MANAGEMENT OF THE YEAR / GÉRANCE DE L’ANNÉE

presented by Vogue Optical

Derrick Sturge - Pharos Music Inc.

AUDIO ENGINEER OF THE YEAR / INGÉNIEUR(E) DE SON DE L’ANNÉE

presented by Rockbound Productions

Jamie Foulds


EVENT OF THE YEAR / ÉVÉNEMENT DE L’ANNÉE

presented by the City of Charlottetown

Halifax Jazz Festival


INNOVATOR OF THE YEAR / INNOVATRICE OU INNOVATEUR DE L’ANNÉE

presented by the Canadian Musical Reproduction Rights Agency (CMRRA)

Lindsay Connolly


MEDIA PERSON OF THE YEAR / REPRÉSENTANTE OU REPRÉSENTANT DES MÉDIAS DE L’ANNÉE

presented by Pattison Outdoor Advertising

Katie Kelly and Zach Snow (tied)


PRODUCER OF THE YEAR / RÉALISATRICE OU RÉALISATEUR DE L’ANNÉE

presented by the Canadian Federation of Musicians

Corey LeRue


VENUE OF THE YEAR / SALLE DE SPECTACLE DE L’ANNÉE

presented by Locarius

The Carleton


VIDEO DIRECTOR OF THE YEAR / RÉALISATEUR OU RÉALISATRICE DE VIDÉOCLIP DE L’ANNÉE

presented by Atlantic Lottery

Brothers Boyd

VISUAL ARTIST OF THE YEAR / ARTISTE VISUEL(LE) DE L’ANNÉE

presented by Dairy Farmers of Prince Edward Island

Heidi-Lyn O’Connor - East Track Mind

HONOURARY AWARDS:

DIRECTOR’S SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD

Bruce Guthro


DR. HELEN CREIGHTON LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Denis Parker


MUSICIAN’S ACHIEVEMENT AWARD

Deryl Gallant


INDUSTRY BUILDER AWARD

John Poirier


BUCKY ADAMS MEMORIAL AWARD

Scott Parsons


STOMPIN’ TOM AWARDS

Pamela Morgan

Ian Alistair Gosbee

Stephen Muise

Zachary Atkinson

Kerri Wynne Macleod


Comments


bottom of page